Darmowa dostawa od 200,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Terapia wodorowa w chorobach sercowo-naczyniowych

2024-01-22

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie, a  nadmierny stres oksydacyjny i stany zapalne odgrywają ważną rolę w rozwoju i postępie chorób tego układu. Badania kliniczne przeprowadzone w ciągu ostatnich dziesięciu lat wykazały, że wodór molekularny reguluje w organizmie poziom wolnych rodników, działa antyzapalnie oraz kardioprotekcyjnie.  Specyficzne atuty wodoru cząsteczkowego, to znaczy jego bardzo małe rozmiary i silne powinowactwo do wolnych rodników hydroksylowych sprzyjają wszechstronnemu działaniu prozdrowotnemu, w tym również w przypadku chorób sercowo-naczyniowych.

Wpływ terapii wodorowych na choroby serca

Japoński zespół badaczy Oddziału Kardiologii Szkoły Medycznej w Tokio pod kierownictwem Kentaro Hayashida wykazali, że inhalacja wodorowa zmniejsza wielkość zawału mięśnia sercowego. W praktyce klinicznej terapia wodorowa powinna być najczęściej stosowana w leczeniu pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego, ponieważ rutynowo wykonywana jest angioplastyczna rekanalizacja niedrożnej tętnicy wieńcowej związanej z zawałem.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych badań klinicznych potwierdzających skuteczność działania wodoroterapii w przypadku chorób serca.

Inhalacja wodorowa stosowana podczas niedokrwienia i reperfuzji zmniejsza wielkość zawału  i zapobiega szkodliwej przebudowie lewej komory serca. Link do publikacji

Zespół naukowców z Tajlandii  pod kierownictwem Kwannapas Saengsin opublikował w czercu 2023 roku artykuł pod tytułem : Terapia wodorowa jako potencjalna interwencja terapeutyczna w chorobach serca: od dowodów z przeszłości do przyszłych zastosowań. Link do publikacji

W powyższym artykule wszechstronnie podsumowano i omówiono dowody potencjalnych korzyści stosowania terapii wodorowych, uzyskane w badaniach in vitro, in vivo i klinicznych, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów sercowo-naczyniowych. Przedstawiono także potencjalne mechanizmy związane z ochronnym działaniem wodoru cząsteczkowego. Odkrycia te sugerują, że wodór cząsteczkowy można zastosować jako nową metodę leczenia różnych patologii układu sercowo-naczyniowego, w tym uszkodzenia niedokrwienno-reperfuzyjnego, uszkodzenia serca spowodowanego promieniowaniem, miażdżycy, kardiotoksyczności wywołanej chemioterapią i przerostu serca.

Zespół naukowców z Chin (Liangtong Li i inni)   w swojej pracy wykazał, że wodór molekularny ma wpływ terapeutyczny na zespół niedokrwienny serca, co może wyznaczyć nowy kierunek terapeutyczny w leczeniu klinicznym uszkodzenia niedokrwienno-reperfuzyjnego mięśnia sercowego. Link do publikacji

Na Uniwersytecie Sun Yat-sen w Chinach prowadzono badania między innymi dotyczące wpływu wodoru cząsteczkowego na przerost serca. Niewydolność serca to globalna pandemia, która dotyka około 26 milionów ludzi na całym świecie i stanowi ogromne obciążenie zarówno dla jednostek, jak i społeczeństwa. Niewydolność serca często poprzedza przerost lewej komory, co ostatecznie doprowadza do zastoinowej niewydolności serca, arytmii i nagłej śmierci.

Okazało się, że terapia wodorowa zapobiegała przerostowi serca, poprawiła jego czynność oraz poprawiła funkcje lewej komory serca. Ponadto terapia wodorowa odgrywa również ważną rolę w ochronie przed chorobami serca. Wdychanie wodoru cząsteczkowego osłabia przebudowę lewej komory wywołaną okresową hipoksją ( niedoborem tlenu w komórkach).

Na wydziale lekarskim Katedry Chorób wewnętrznych w Osace w Japonii zespół lekarzy badał wpływ inhalacji wodorowej na przebudowę lewej komory serca będącej skutkiem niedotlenienia. Link do publikacji

Niedotlenienie, którego przyczyną był bezdech senny występujący u pacjentów zwiększa ryzyko zachorowalności i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych. Przerywane niedotlenienie przyspiesza niekorzystną przebudowę lewej komory serca. Badanie przeprowadzono na myszach. Przerywane niedotlenienie znacząco zwiększało w osoczu poziom cholesterolu o niskiej i bardzo małej gęstości, zwiększało czynnik martwicy tkanek, deformację jąder komórkowych, zwyrodnienie mitochondriów i zwłóknienie śródmiąższowe.

Inhalacje wodorowe znacząco tłumiły zmiany wywołane okresowym niedotlenieniem. W szczególności wdychanie wodoru molekularnego skutecznie zapobiegało zaburzeniom poziomu lipidów we krwi i hamowało wytwarzanie wolnych rodników hydroksykowych w mięśniu sercowym lewej komory.  Wyniki te sugerują, że inhalacje wodorowe skutecznie zmniejszają stres oksydacyjny i zapobiegają przebudowie Lewej komory serca wywołanej okresowym niedotlenieniem związanym z bezdechem sennym.

Okazało się również, że inhalacje wodorowe mogą być pomocne w regeneracji i szybszym powrocie do zdrowia po przeszczepie serca . Przeszczep serca pozostaje zabiegiem chirurgicznym z wyboru u kwalifikujących się pacjentów z ciężką zaawansowaną niewydolnością serca i nieoperacyjną wrodzoną wadą serca. Niestety podczas procedur przeszczepu dochodzi do niezamierzonych uszkodzeń tkanki serca. Może mieć to wpływ na jego czynność po przeszczepie. Inhalacje wodorowe, picie wody wodorowej i kąpiele wodorowe tłumią reakcje immunologiczne i zapalne, poprawiają funkcje mitochondriów i metabolizm energetyczny zwiększając tym samym szanse na przeżycie i łagodzą uszkodzenia serca. 

Link do publikacji

Link do publikacji

Link do publikacji

Wpływ terapii wodorowych na choroby naczyniowe

Naczynia krwionośne czyli żyły, tętnice  i naczynia włosowate tworzą w ciele człowieka potężnej długości układ. Szacuje się, że suma długości wszystkich naczyń stanowi wielkość około 100 tysięcy kilometrów. Zdrowe naczynia krwionośne zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Ich ściany  (za wyjątkiem naczyń włosowatych) zbudowane są z trzech warstw: wewnętrznej, którą stanowi śródbłonek, środkowej -zbudowanej z mięśni gładkich, włókien sprężystych i kolagenowych, zewnętrznej -składającej się z śródbłonka i tkanki łącznej. Pod wpływem różnych czynników, takich jak na przykład: dieta wysokotłuszczowa, zaburzenia przepływu, urazy mechaniczne czy nadciśnienie, naczynia krwionośne ulegną zmianom strukturalnym.  Tworzą się reakcje zapalne, zaburzenia syntezy tlenku azotu, proliferacja i migracja komórek mięśni gładkich.

Badania wykazały, że wodór cząsteczkowy dzięki swoim funkcjom antyoksydacyjnym reguluje te zdarzenia komórkowe w ścianach naczyń lub czyni to poprzez regulację lipidów, śmierć i wzrost komórek. Link do publikacji

Ikuroh Ohsawa i in. odkryli, że picie wody bogatej w wodór molekularny przez 4 miesiące zmniejsza zmiany miażdżycowe u myszy spowodowane z dużą wartością tzw. „złego cholesterolu”. Link do publikacji

Zmiany miażdżycowe uległy znacznej redukcji , zatem wykazano działanie wodoru molekularnego jako środka zapobiegającego miażdżycy naczyniowej.

Seria badań z grupy Qin Shucun wykazała, że ​​przeciwmiażdżycowe działanie wodoru cząsteczkowego następuje między innymi dzięki blokowaniu ekspresji genu lektynopodobnego  oraz zmniejszanie poziomu cholesterolu LDL w osoczu.

Podsumowując

Terapie wodorem molekularnym mają wszechstronne działanie sercowo - naczyniowe Podawanie wodoru cząsteczkowego w postaci inhalacji wodorowych czy picia wody wodorowej chroni przed przebudową serca, poprawia jego pracę , regeneruje i przywraca prawidłowe funkcje całego układu sercowo-naczyniowego. Inhalacje wodorowe mogą być zatem pomocne zarówno jako zapobieganie chorobom układu krążenia, jak i w przypadku konieczności poradzenia sobie ze schorzeniami naczyń czy serca, w tym regeneracji po różnego rodzaju interwencjach chirurgicznych.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel