Darmowa dostawa od 200,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wodór a regeneracja sportowców

2024-06-15
Wodór a regeneracja sportowców

Sport to zdrowie, jednak wiąże się też z różnego rodzaju kontuzjami, stanami przemęczenia czy nadmierną ilością kwasu mlekowego w mięśniach. W czasie treningu zwiększa się ilość rodników hydroksylowych w organizmie, które uszkadzają struktury komórkowe oraz przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych. Dlatego dużą wagę przykłada się do regeneracji powysiłkowej. Doskonale w tym procesie sprawdza się wodór molekularny.

Działanie antyoksydacyjne wodoru

Dzięki swoim niezwykle małym rozmiarom i dużej selektywnej aktywności w wiązaniu rodników hydroksylowych wodór molekularny jest o wiele bardziej skuteczny niż powszechnie znane antyoksydanty jak witaminy czy koenzym Q. Cząsteczka wodoru jest 176 razy mniejsza niż witamina C, 209 razy od glutationu oraz 863 razy mniejsza aniżeli koenzym Q10. Wodór jest potężnym antyoksydantem, dla którego nie istnieją żadne przeszkody. Bez problemu penetruje wszystkie tkanki i komórki, w tym przekracza różnego rodzaju „zapory” organizmu jak np. barierę krew-mózg.

Dlaczego jest to ważne dla sportowców?

Podczas wysiłku fizycznego powstaje duża ilość wolnych rodników hydroksylowych, które uszkadzają między innymi mięśnie i obniżają wydajność. Wodór cząsteczkowy oddając swoje elektrony neutralizuje szkodliwe działanie rodników hydroksylowych, w wyniku czego powstaje cząsteczka wody. Ostatnie odkrycia naukowe (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34721070/) wykazały, że wdychanie gazowego wodoru może odgrywać rolę skutecznego przeciwutleniacza w odpowiedzi na wysiłek fizyczny.

Redukcja kwasu mlekowego i zmęczenia mięśni

W wyniku intensywnego wysiłku fizycznego w mięśniach powstaje kwas mlekowy, który powoduje uczucie bólu i zmęczenie. Wodór w procesach biochemicznych związanych między innymi z wytwarzaniem energii odpowiada za szybkość eliminacji kwasu mlekowego. Ponadto, prawdopodobnie wodór stymuluje enzymy metabolizmu kwasu mlekowego i przyspiesza w ten sposób usuwanie go z mięśni. Efektem jest przyspieszony proces regeneracji powysiłkowej mięśni. W badaniu przeprowadzonym w Czechach (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35276867/) wykazano, że wodoroterapia zastosowana przed treningiem sprinterskim zmniejszała zmęczenie, szczególnie w powtarzanych ćwiczeniach sprinterskich.

Wodór – Działanie przeciwzapalne i zapobieganie kontuzjom

W miarę wzrostu wysiłku i obciążeń organizmu dochodzi do mikrouszkodzeń tkanek. Wzrasta ilość wolnych rodników uszkadzających struktury komórkowe. Nierzadko powstają urazy i związane z tym stany zapalne, które mogą być przyczyną kontuzji. Na Uniwersytecie w Sao Paulo przeprowadzono badanie kliniczne (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30243702/), które wykazało, że wodór cząsteczkowy odgrywa kluczową rolę w zmniejszaniu stanu zapalnego wywołanego wysiłkiem fizycznym, stresu oksydacyjnego i stresu komórkowego. Kolejne badanie (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33356867/) potwierdziło, że wodór cząsteczkowy skutecznie zmniejsza uszkodzenia mięśni, redukując stres oksydacyjny, stany zapalne i apoptozę po ostrym, wyczerpującym wysiłku fizycznym wykonywanym przez nieprzyzwyczajony organizm. Śmiało można więc powiedzieć, że wodór molekularny, jako regulator stanu zapalnego w organizmie, odgrywa ważną rolę w redukcji ryzyka kontuzji oraz przyspieszeniu procesu regeneracji.

Poprawa wytrzymałości fizycznej i wydajności

Fundamentem dla osiągania doskonałych wyników sportowych jest tzw. wydolność aerobowa, czyli inaczej tlenowa. Stanowi ona niezbędną podstawę długotrwałego wysiłku oraz uzyskiwania znakomitych wyników sportowych. W Czechach H2 stosowany jest przez sportowców dla przyspieszenia procesów regeneracji po wysiłku. Badanie zarejestrowane w ClinicalTrials.gov (ID NCT03846141) wykazało, że oddychanie 4% wodorem molekularnym przez 20 minut dziennie spowodowało zwiększenie szczytowej prędkości biegu nawet o 4,2%. Okazuje się, że wodór molekularny jako katalizator metaboliczny wpływa na poprawę wydolności tlenowej w komórkach. W mitochondriach, będących „elektrowniami” komórek powstaje energia magazynowana pod postacią ATP. W tym procesie niezbędny jest wodór. Jest on nośnikiem energii w komórkach. Niedobór energii powoduje zmęczenie i wyczerpanie organizmu. Badania (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ardp.202000378#ardp202000378-bib-0001) potwierdziły doświadczalnie znaczenie wodoroterapii w leczeniu tymczasowych i przewlekłych postaci zmęczenia związanego z wysiłkiem fizycznym (https://cdnsciencepub.com/doi/10.1139/cjpp-2019-0059) i nie tylko. 

Jeśli jesteś sportowcem lub po prostu ćwiczysz rekreacyjnie, znalazłeś się w dobrym miejscu. Wypożycz lub kup inhalator wodoru.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Generator wodorowo-tlenowy HOCELL HHO-1600 - WYNAJEM

Generator wodorowo-tlenowy HOCELL HHO-1600 - WYNAJEM

1 000,00 zł - 2 400,00 zł brutto/1szt.
Generator wodorowo-tlenowy HOCELL HHO-1100 - WYNAJEM

Generator wodorowo-tlenowy HOCELL HHO-1100 - WYNAJEM

800,00 zł - 1 800,00 zł brutto/1szt.
pixel